Vishay/Dale RNC50J2870DSBSL
RNC50J2870DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2870DSBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2870DSBSL.pdf
Availability of RNC50J2870DSBSL
QUANTITY
RNC50J2870DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2870DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2870DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2870DSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2870DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2870DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2870DSBSL
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER datasheet.pdf
90327-0310 90584-0310 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf