Vishay/Dale RNC50J2871FSRSL
RNC50J2871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2871FSRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2871FSRSL.pdf
Availability of RNC50J2871FSRSL
QUANTITY
RNC50J2871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2871FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2871FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2871FSRSL
IC CLK GENERATOR PREC 28-VFQFPN datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 700MA 375 MOHM datasheet.pdf
DIODE 1A 800V 75NS DO-214AC datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf