Vishay/Dale RNC50J2872BSRE6
RNC50J2872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2872BSRE6
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2872BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2872BSRE6
QUANTITY
RNC50J2872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2872BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2872BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2872BSRE6
VERTICAL CORD CLIPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK NEMA 10-22AWG datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
DIODE 1A 600V 75NS DO-41 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V 10% X7R 0603 datasheet.pdf