Vishay/Dale RNC50J2872BSRSL
RNC50J2872BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2872BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2872BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2872BSRSL
QUANTITY
RNC50J2872BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2872BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2872BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2872BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2872BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2872BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2872BSRSL
DIODE ZENER 16.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE MV E-RATED 65E 15.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 8A DO215AB datasheet.pdf