Vishay/Dale RNC50J28R0BSBSL
RNC50J28R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J28R0BSBSL
Brief Description
RES 28 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J28R0BSBSL.pdf
Availability of RNC50J28R0BSBSL
QUANTITY
RNC50J28R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J28R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J28R0BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J28R0BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J28R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J28R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J28R0BSBSL
RES SMD 107 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S03 datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 320MH 600MA 7.8 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
EMITTER VISIBL 425NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.2A 115 MOHM TH datasheet.pdf