Vishay/Dale RNC50J2910BSBSL
RNC50J2910BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2910BSBSL
Brief Description
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2910BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2910BSBSL
QUANTITY
RNC50J2910BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2910BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2910BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2910BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2910BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2910BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2910BSBSL
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf