Vishay/Dale RNC50J2911BSRSL
RNC50J2911BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2911BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2911BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2911BSRSL
QUANTITY
RNC50J2911BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2911BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2911BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2911BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2911BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2911BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2911BSRSL
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EH USB A-B NICKEL 4-40SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC POE-PD/PWM CTLR 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf