Vishay/Dale RNC50J2941BSB14
RNC50J2941BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2941BSB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2941BSB14.pdf
Availability of RNC50J2941BSB14
QUANTITY
RNC50J2941BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2941BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2941BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2941BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2941BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2941BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2941BSB14
FIXED IND 1MH 38MA 72 OHM TH datasheet.pdf
PHOTODIODE RED PVC 86.4MM SQ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
YELLOW GRABBER TEST CLIP datasheet.pdf
LABEL 3X4" BLCK/RED ON WHT 50/PK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 36MM datasheet.pdf
24+24 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf