Vishay/Dale RNC50J2980BSBSL
RNC50J2980BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2980BSBSL
Brief Description
RES 298 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2980BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2980BSBSL
QUANTITY
RNC50J2980BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2980BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2980BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2980BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2980BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2980BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2980BSBSL
RECT BRIDGE GPP 200V 15A GBPC datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM SSMINI5 datasheet.pdf
RESISTOR 100K OHM 1/4W .01% WW datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DUAL I-INPUT 32TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
CABLE MICROPHONE 18COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf