Vishay/Dale RNC50J2981BSRSL
RNC50J2981BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2981BSRSL
Brief Description
RES 2.98K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2981BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2981BSRSL
QUANTITY
RNC50J2981BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2981BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2981BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2981BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2981BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2981BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2981BSRSL
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CLIP MINI-GRAB STR BANA PLUG BLK datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf