Vishay/Dale RNC50J3002BSRE6
RNC50J3002BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3002BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3002BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3002BSRE6
QUANTITY
RNC50J3002BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3002BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3002BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3002BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3002BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3002BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3002BSRE6
JUMPER WDU 10 TO WDU 4 datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 28-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf