Vishay/Dale RNC50J3003BSRE6
RNC50J3003BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3003BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3003BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3003BSRE6
QUANTITY
RNC50J3003BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3003BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3003BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3003BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3003BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3003BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3003BSRE6
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
RES 108 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 86X15MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR SHORT LTCH datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 20 PO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 50W datasheet.pdf