Vishay/Dale RNC50J3010BSRSL
RNC50J3010BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3010BSRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3010BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3010BSRSL
QUANTITY
RNC50J3010BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3010BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3010BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3010BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3010BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3010BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3010BSRSL
CONN HEADER 6POS DL 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf