Vishay/Dale RNC50J3011BRB14
RNC50J3011BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3011BRB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3011BRB14.pdf
Availability of RNC50J3011BRB14
QUANTITY
RNC50J3011BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3011BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3011BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3011BRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3011BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3011BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3011BRB14
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR NONE LONG SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 23MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf