Vishay/Dale RNC50J3012FSB14
RNC50J3012FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3012FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3012FSB14.pdf
Availability of RNC50J3012FSB14
QUANTITY
RNC50J3012FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3012FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3012FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3012FSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3012FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3012FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3012FSB14
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 58POS DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH datasheet.pdf
POWER RELAY 120A 1COIL VERT 12V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf