Vishay/Dale RNC50J3050BSB14
RNC50J3050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3050BSB14
Brief Description
RES 305 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3050BSB14.pdf
Availability of RNC50J3050BSB14
QUANTITY
RNC50J3050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3050BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3050BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3050BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3050BSB14
JUMPER-H2728TR/C2064W/X 5" datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ5 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC2015 40V EGAN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-25 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf