Vishay/Dale RNC50J3062BSB14
RNC50J3062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3062BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3062BSB14.pdf
Availability of RNC50J3062BSB14
QUANTITY
RNC50J3062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3062BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3062BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3062BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3062BSB14
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SO datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 16VQFN datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD MPI 64-PQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
M-ZIF156P SHORT/SOLDER. PLUG ASS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.2UF RADIAL datasheet.pdf