Vishay/Dale RNC50J3091BSBSL
RNC50J3091BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3091BSBSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3091BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3091BSBSL
QUANTITY
RNC50J3091BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3091BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3091BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3091BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3091BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3091BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3091BSBSL
IC ARM7 MCU FLASH 256K 64-LQFP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 150W POWERSO36 datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 250VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PD60 2D CODE READER CONTROL UNIT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf