Vishay/Dale RNC50J3093BSRE6
RNC50J3093BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3093BSRE6
Brief Description
RES 309K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3093BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3093BSRE6
QUANTITY
RNC50J3093BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3093BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3093BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3093BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3093BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3093BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3093BSRE6
CONN HEADER 13POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
SCR SENS 200V 8A TO-252 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 232 OHM 1% 5W datasheet.pdf
REF CABLE KIT W/ST 62.5/125 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf