Vishay/Dale RNC50J3111BSB14
RNC50J3111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3111BSB14
Brief Description
RES 3.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3111BSB14.pdf
Availability of RNC50J3111BSB14
QUANTITY
RNC50J3111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3111BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3111BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3111BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3111BSB14
RES ARRAY 8 RES 16K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES 350 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED LH351B NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf