Vishay/Dale RNC50J3121BSB14
RNC50J3121BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3121BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3121BSB14.pdf
Availability of RNC50J3121BSB14
QUANTITY
RNC50J3121BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3121BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3121BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3121BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3121BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3121BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3121BSB14
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
LOCKING RING 1/4" BUSHING datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SR BTS PC CSH 8 ASY CNP CVRS UNA datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf