Vishay/Dale RNC50J3160BSB14
RNC50J3160BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3160BSB14
Brief Description
RES 316 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3160BSB14.pdf
Availability of RNC50J3160BSB14
QUANTITY
RNC50J3160BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3160BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3160BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3160BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3160BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3160BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3160BSB14
TRANSFORMER AUDIO 2K/200CT IMPED datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 12.6V 24-TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.6A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf