Vishay/Dale RNC50J3160BSRE6
RNC50J3160BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3160BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3160BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3160BSRE6
QUANTITY
RNC50J3160BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3160BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3160BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3160BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3160BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3160BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3160BSRE6
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT ANLG-SPLY 48-TQFP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
60842A111 ANVIL MOUNT datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf