Vishay/Dale RNC50J3161BSB14
RNC50J3161BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3161BSB14
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3161BSB14.pdf
Availability of RNC50J3161BSB14
QUANTITY
RNC50J3161BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3161BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3161BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3161BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3161BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3161BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3161BSB14
SW LIMIT SPDT 11A PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 40X2 datasheet.pdf
UPS SMART TOWER AVR SERVERS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf