Vishay/Dale RNC50J3162FSRSL
RNC50J3162FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3162FSRSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3162FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3162FSRSL
QUANTITY
RNC50J3162FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3162FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3162FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3162FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3162FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3162FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3162FSRSL
CAP CER 68PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
HAN 24B SEALING CABLE TO CABLE H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 0.887 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf