Vishay/Dale RNC50J31R6FSRE6
RNC50J31R6FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J31R6FSRE6
Brief Description
RES 31.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J31R6FSRE6.pdf
Availability of RNC50J31R6FSRE6
QUANTITY
RNC50J31R6FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J31R6FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J31R6FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J31R6FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J31R6FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J31R6FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J31R6FSRE6
RES SMD 1.13KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW KNOB .66" DIA 1/4" SHAFT BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 700V STUD datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/30/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf