Vishay/Dale RNC50J33R2BSBSL
RNC50J33R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J33R2BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J33R2BSBSL.pdf
Availability of RNC50J33R2BSBSL
QUANTITY
RNC50J33R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J33R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J33R2BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J33R2BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J33R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J33R2BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J33R2BSBSL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 59VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SOLVENT ELECTRONICS 1LTR/35 OZ datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
MCPC/ISA, 10/100-MM850-SC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf