Vishay/Dale RNC50J3481BSB14
RNC50J3481BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3481BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3481BSB14.pdf
Availability of RNC50J3481BSB14
QUANTITY
RNC50J3481BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3481BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3481BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3481BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3481BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3481BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3481BSB14
DSUB CABL-AMU37K/ AE37G / X datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 6.35X304.8MM SQ datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
LOGIC AHC STD SO-14 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf