Vishay/Dale RNC50J3481BSRSL
RNC50J3481BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3481BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3481BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3481BSRSL
QUANTITY
RNC50J3481BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3481BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3481BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3481BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3481BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3481BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3481BSRSL
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RING STR 6 AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
T62 GRAPHITE 310X310X0.13MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf