Vishay/Dale RNC50J3521BSRE6
RNC50J3521BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3521BSRE6
Brief Description
RES 3.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3521BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3521BSRE6
QUANTITY
RNC50J3521BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3521BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3521BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3521BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3521BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3521BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3521BSRE6
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 2012 datasheet.pdf
DEV KIT IMAGE SENSOR COLOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.3A 1212-8 datasheet.pdf