Vishay/Dale RNC50J3570BSBSL
RNC50J3570BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3570BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3570BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3570BSBSL
QUANTITY
RNC50J3570BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3570BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3570BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3570BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3570BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3570BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3570BSBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE BNC MALE LOW NOISE 48" datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
PNEUM LED BRACKET 110V datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf