Vishay/Dale RNC50J3572FSRSL
RNC50J3572FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3572FSRSL
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3572FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3572FSRSL
QUANTITY
RNC50J3572FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3572FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3572FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3572FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3572FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3572FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3572FSRSL
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 3.8MM YLW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR L5947A datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf