Vishay/Dale RNC50J3612BSB14
RNC50J3612BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3612BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3612BSB14.pdf
Availability of RNC50J3612BSB14
QUANTITY
RNC50J3612BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3612BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3612BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3612BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3612BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3612BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3612BSB14
BOARD DEMO PICTAIL THERM MCP6SX2 datasheet.pdf
SENSOR POSITION LINEAR 9MM 30K datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
TRIAC TO92-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
FPA/C 9070-750 1.5M datasheet.pdf
1X1 MAG45 7G74P2 PRESSFIT GG LED datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 14W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W SMA datasheet.pdf