Vishay/Dale RNC50J3612BSRSL
RNC50J3612BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3612BSRSL
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3612BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3612BSRSL
QUANTITY
RNC50J3612BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3612BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3612BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3612BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3612BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3612BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3612BSRSL
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 316K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CTS 2374 ETAME datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 75OHM 200C datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 190X70 115V W/CAP datasheet.pdf