Vishay/Dale RNC50J3650FRB14
RNC50J3650FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3650FRB14
Brief Description
RES 365 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3650FRB14.pdf
Availability of RNC50J3650FRB14
QUANTITY
RNC50J3650FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3650FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3650FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3650FRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3650FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3650FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3650FRB14
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A1101R09A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
WASHER FLAT M2 NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 4A 125V datasheet.pdf