Vishay/Dale RNC50J3651BPBSL
RNC50J3651BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3651BPBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3651BPBSL.pdf
Availability of RNC50J3651BPBSL
QUANTITY
RNC50J3651BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3651BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3651BPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3651BPBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3651BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3651BPBSL Details Description
Related parts for RNC50J3651BPBSL
OSC XO 53.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO-220 datasheet.pdf