Vishay/Dale RNC50J3741BSB14
RNC50J3741BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3741BSB14
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3741BSB14.pdf
Availability of RNC50J3741BSB14
QUANTITY
RNC50J3741BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3741BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3741BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3741BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3741BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3741BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3741BSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKS datasheet.pdf