Vishay/Dale RNC50J3741BSR36
RNC50J3741BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3741BSR36
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3741BSR36.pdf
Availability of RNC50J3741BSR36
QUANTITY
RNC50J3741BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3741BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J3741BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3741BSR36
Related LinksRNC50J3, RNC50J3741BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3741BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J3741BSR36
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN JACK 12POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CHISEL BENT 30DEG TIP 1.78MM 600 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VEHLMNT MMG 3/4" 58A MUHF datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 2.40MM datasheet.pdf