Vishay/Dale RNC50J3743FRB14
RNC50J3743FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3743FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3743FRB14.pdf
Availability of RNC50J3743FRB14
QUANTITY
RNC50J3743FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3743FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3743FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3743FRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3743FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3743FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3743FRB14
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf