Vishay/Dale RNC50J3830FSRSL
RNC50J3830FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3830FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3830FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3830FSRSL
QUANTITY
RNC50J3830FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3830FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3830FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3830FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3830FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3830FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3830FSRSL
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A LONG PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf