Vishay/Dale RNC50J3831BSR36
RNC50J3831BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3831BSR36
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3831BSR36.pdf
Availability of RNC50J3831BSR36
QUANTITY
RNC50J3831BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3831BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J3831BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3831BSR36
Related LinksRNC50J3, RNC50J3831BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3831BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J3831BSR36
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RIGHT ANGLE SURFACE PROBE datasheet.pdf
GTC PLATNM INPUT TRANS OUTPT datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf