Vishay/Dale RNC50J3920BSB14
RNC50J3920BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3920BSB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3920BSB14.pdf
Availability of RNC50J3920BSB14
QUANTITY
RNC50J3920BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3920BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3920BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3920BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3920BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3920BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3920BSB14
REGULATOR 3.3V 1A VERT datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG/STOP/RUN datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
37P M R/A .370 4-40 370PF datasheet.pdf