Vishay/Dale RNC50J3970BSRSL
RNC50J3970BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3970BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 397 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3970BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3970BSRSL
QUANTITY
RNC50J3970BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3970BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3970BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3970BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3970BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3970BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3970BSRSL
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf