Vishay/Dale RNC50J3970BSRSL
RNC50J3970BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3970BSRSL
Brief Description
RES 397 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3970BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3970BSRSL
QUANTITY
RNC50J3970BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3970BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3970BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3970BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3970BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3970BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3970BSRSL
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 150MW EMD2 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
R/A LF RECEPT PWRBLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK KINK 6POS datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
TBF/P4B MOUNTING PLATE AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 500MA 250V AXIAL datasheet.pdf