Vishay/Dale RNC50J3973BSB14
RNC50J3973BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3973BSB14
Brief Description
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3973BSB14.pdf
Availability of RNC50J3973BSB14
QUANTITY
RNC50J3973BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3973BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3973BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3973BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3973BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3973BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3973BSB14
ROUND SPACER #6 ALUMINUM 1/2" datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 8X24 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D OPEN ENDS 05C datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf