Vishay/Dale RNC50J39R2FSRSL
RNC50J39R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J39R2FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J39R2FSRSL.pdf
Availability of RNC50J39R2FSRSL
QUANTITY
RNC50J39R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J39R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J39R2FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J39R2FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J39R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J39R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J39R2FSRSL
RES SMD 340K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EJECTOR LATCHES BLK LONG SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 6A DPAK-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf