Vishay/Dale RNC50J4002BSB14
RNC50J4002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4002BSB14
Brief Description
RES 40K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4002BSB14.pdf
Availability of RNC50J4002BSB14
QUANTITY
RNC50J4002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4002BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4002BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4002BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4002BSB14
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LOCKNUT PG 9 NYLON GRAY datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W datasheet.pdf
LEGEND SHEET DEADFRONT ON BLK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS WHT datasheet.pdf
MULTIMODE COUPLER .5M datasheet.pdf
MKP 0.1UF 5% 2500VDC DRAWING T7 datasheet.pdf