Vishay/Dale RNC50J4020BRRSL
RNC50J4020BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4020BRRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4020BRRSL.pdf
Availability of RNC50J4020BRRSL
QUANTITY
RNC50J4020BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4020BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4020BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4020BRRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4020BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4020BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J4020BRRSL
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.5A 8.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
762 TB SOC RA WF PCB/D datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf