Vishay/Dale RNC50J4020BSB14
RNC50J4020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4020BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4020BSB14.pdf
Availability of RNC50J4020BSB14
QUANTITY
RNC50J4020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4020BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4020BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4020BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4020BSB14
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.0 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO41 datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf