Vishay/Dale RNC50J4020FRB14
RNC50J4020FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4020FRB14
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4020FRB14.pdf
Availability of RNC50J4020FRB14
QUANTITY
RNC50J4020FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4020FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4020FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4020FRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4020FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4020FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4020FRB14
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf